Naše historie

DURABLE - název mluví za vše. Naše značka je synonymem pro naše poslání po celou 100letou historii naší společnosti. Řešení, která jsou nadčasová pro moderní formy práce, trvalá kvalita a oceňovaný design. Po celém světě se způsob práce za posledních 100 let výrazně změnil. Klasická kancelář s psacím strojem a kopírákem je stejně tak minulostí jako přeprava zboží v kočárech.

Počítače, mobilní zařízení a metody jako Kaizen, agilní práce nebo LEAN management mění pracovní postupy stejně zásadně jako rostoucí flexibilita v tom, kdy a kde pracujeme. Společnost DURABLE nabízí široký výběr moderních produktů pro pracoviště napříč odvětvími: od držáků tabletu po spravování různých druhů kabelů, od mobilní organizace po variabilní koncepty značení a prezentace.

Vznik společnosti v roce 1920

Karl Hunke a Wilhelm Jochheim založili společnost v roce 1920 v Iserlohnu a zpočátku vyráběli kovové indexové karty. V polovině 30. let 20. století se společnost značně rozrostla a získala vlastní výrobní a administrativní areál na Wilhelmstraße. V době, kdy vypukla válka, zaměstnávala společnost přibližně 50 lidí.

Válečná léta: nedostatek surovin, strukturální chaos

Vypuknutí druhé světové války bylo náročné pro všechny, včetně společnosti DURABLE, a situace zůstala složitá po celá válečná léta. Společnost se potýkala zejména s nedostatkem surovin. Kvůli nestabilní situaci v zemi odpadli zákazníci a společnost se začala potýkat s finančními problémy.

Poválečné období: hospodářský rozmach

V roce 1948 se ekonomika začala zotavovat a bylo snazší získávat suroviny. Protože se jednalo o fyzicky nenáročnou práci, přijímala společnost především ženy. Pozitivní ekonomický vývoj měl za následek také rostoucí poptávku po účetních systémech.
Na počátku 50. let 20. století začala společnost DURABLE vyrábět plastové indexy, což pro ni znamenalo zásadní průlom. Poptávka byla vysoká, a tak společnost v roce 1955 získala pozemek o rozloze 6 000 m2 v průmyslové zóně Westfalen Street (současná lokalita).   
V roce 1959 uvedla společnost DURABLE na trh DURACLIP, desky s kovovým klipem, která umožňovala zakládat dokumenty bez děrování. Po mnoho desetiletí byl DURACLIP nejoblíbenějším výrobkem společnosti DURABLE a v tomto období hrál klíčovou roli v ekonomickém úspěchu společnosti. 
Společnost DURABLE rozšířila svůj areál na Westfalen Street a získala také nový pozemek o rozloze 16 000 m2 v Kamen-Methleru (nedaleko Dortmundu), aby mohla uzavřít své původní prostory, které se staly příliš malými. Rozšíření bylo jasným a viditelným signálem pro svět, že se rodinnému podniku daří.


70. léta: zvýšení produkce

Výroba v novém závodě v Kamen-Methleru byla zahájena v roce 1965, ale již za pět let bylo třeba podnik dále rozšířit. Do roku 1978 se výrobní plocha rozšířila na 10 000 m2.

Společnost se stále více snažila prosadit na mezinárodním trhu, zpočátku vysíláním obchodních zástupců a dovozců do různých sousedních evropských zemí.


80. a 90. léta: internacionalizace a expanze

Během 80. let se společnost DURABLE jasně zaměřila na mezinárodní expanzi. Ve snaze získat silnější pozici na zahraničních trzích založila společnost nejprve zahraniční dceřiné společnosti v Anglii a Švédsku, později v Nizozemsku. Poprvé se také zaměřila na mimoevropské trhy.
Společnost DURABLE získala výrobní závod v Gotě a zahájila výrobu produktů v Durynsku. O několik let později společnost DURABLE investovala do další nové továrny na stejném místě.
Současně společnost restrukturalizovala svou logistiku a distribuci. Dodnes je areál v Iserlohnu neustále vybavován moderními technologiemi, aby vyhovoval rostoucí poptávce. Do portfolia společnosti přibyla řada produktů, včetně systému prezentačních panelů SHERPA® a přenosných kufrů CD MOBIL. 

Byla založena dceřiná společnost v Belgii.Nové tisíciletí

Po založení nových dceřiných společností ve Francii, Rakousku, USA a Rusku se dařilo vývozu, který nyní tvoří téměř 50 % tržeb společnosti.
Po mnoha desetiletích stálého a zdravého růstu se společnost rozhodla zabezpečit svou výrobu pořízením nového závodu v Polsku. Nový výrobní závod ve Štětíně o rozloze přibližně 24 000 m2 byl oficiálně otevřen v roce 2006.
Společnost DURABLE získala finskou značku IDEALPLAST a mohla tak rozšířit své portfolio výrobků. Díky akvizici divizí různých dalších společností mohla společnost svůj sortiment rozšířit také o nové kancelářské potřeby a výrobky pro nakládání s odpady.

Od roku 2010 do současnosti: Digitalizace mění svět práce

DURABLE se zaměřuje nejen na úspěšné produkty, jako jsou DURAFRAME a VARICOLOR, ale také na digitalizaci a způsob, jakým mění pracoviště, pracovní procesy a zdroje.
S rozvojem digitalizace se různé produkty, které byly po desetiletí bestsellery, staly zbytečnými. Společnost DURABLE tuto výzvu přijala a vyvinula řadu držáků na TABLETY a držáků na monitory, aby zdůraznila význam, který přikládáme moderním ergonomickým pracovištím.
V roce 2015 uvedla společnost DURABLE na trh inovativní osvětlení pod značkou LUCTRA, které je založeno na přístupu osvětlení zaměřenému na člověka a na potřeby uživatele. Systém LUCTRA je logickým doplňkem portfolia produktů společnosti pro moderní pracoviště.


2020: Společnost DURABLE slaví 100. výročí

Společnost DURABLE slaví 100. narozeniny. Toto výročí nás naplňuje hrdostí a odvahou čelit velkým výzvám budoucnosti.
Nové desetiletí přinese společnosti DURABLE velké změny: náš dlouholetý generální ředitel Horst-Werner Maier-Hunke odchází po čtyřiceti letech práce ve společnosti do důchodu. Jeho nástupcem se stane Rolf Schifferens, který nyní povede společnost společně s Matthiasem Lauem.